Osteopatia-leczenie bez lekarstw

Czym jest osteopatia?
Medycyna osteopatyczna (osteopatia) to system kompleksowego leczenia całego organizmu człowieka, który opiera się na diagnostyce, odszukaniu głównej przyczyny choroby oraz kilku podstawowych zasadach:
– organizm ludzki stanowi anatomiczną całość i wszystkie układy funkcjonujące w organizmie wzajemne na siebie oddziałują. Warunkuje to anatomia, fizjologia i biomechanika;
– organizm posiada własne mechanizmy samoobrony, samoleczenia i autoregulacji;
– funkcja prawidłowego ukrwienia każdego narządu i tkanki jest najważniejsza, warunkuje to utrzymanie zdrowia.

Jak wyglądają zabiegi osteopatyczne?
Zabiegi wykonuje się za pomocą specjalistycznych technik manualnych, którymi przez skórę w sposób bezpośredni lub pośredni jesteśmy w stanie dotrzeć do prawie każdego organu i struktury, wpłynąć na konkretny układ w ciele człowieka oraz wprowadzić homeostazę w organizmie.

Z jakimi schorzeniami najczęściej przychodzą pacjenci?
Najczęściej trafiają pacjenci ze schorzeniami narządu ruchu, które bardzo często powiązane są z innymi dysfunkcjami i chorobami. Drugą grupę stanowią pacjenci z zaburzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych ( refluks, zaparcia, przewlekłe stany zapalne jelit, niespecyficzne bóle brzucha etc. ), układu krążeniowo- oddechowego, ginekologicznego czy stawów skroniowo-żuchwowych. Przychodzą również pacjenci z takimi problemami jak; szumy uszne, bóle głowy, nawracające infekcje zatok, uszu czy pęcherza, oraz wieloma innymi dolegliwościami bólowymi.

Czy pacjenci po operacjach również mogą korzystać z takich zabiegów?
Tak, jak najbardziej jest to wskazane. Każdy zabieg operacyjny jest większą lub mniejszą ingerencją w tkanki i nie ma znaczenia, czy była to operacja ortopedyczna, czy chirurgiczna. Powstaje blizna pooperacyjna, napięcie i zaburzenie ruchomości tkanek , stawów lub narządów. Z osteopatii mogą korzystać również młode mamy. W większości przypadków po porodzie miednica ustawia się w asymetrii. Skutkuje to w niedługim czasie bólem pleców, dlatego wskazanym jest po okresie połogu skorygować ustawienie miednicy.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do prowadzenia terapii?
Tak, istnieją. Osteopata posiada dokładną znajomość przeciwwskazań oraz zdolność do rozpoznawania zagrożeń . Jeżeli pewne symptomy budzą niepokój , pacjent kierowany jest na badania i konsultacje do lekarza konkretnej specjalizacji. Czasami też terapia może być prowadzona tylko równolegle z leczeniem farmakologicznym jako wspomożenie lub uzupełnienie procesu leczenia.

Jakie są rady dla pacjentów?
Im wcześniej rozpoczęta zostanie terapia, tym szybszy będzie powrót do zdrowia. Najważniejsze to nie zwlekać z jakimś trwającym problemem, nie czekać aż przejdzie, bo najczęściej jeżeli przechodzi to na jakiś czas, po to aby wrócić z jeszcze większą intensywnością.

Opublikowano dniaCzerwiec 20, 2016 w Medycyna, Osteopatia

Share the Story

O autorze

Napisz komentarz

Powrót do góry