Rehabilitacja czy Osteopatia?

Pojęcia rehabilitacji, fizjoterapii, fizykoterapii są dość często używane i o ile są one dla każdego zrozumiałe, to pojecie osteopatii najczęściej mylnie utożsamiane jest z osteoporozą.

Większość osób w naszym kraju (oraz miastach Grodzisk Mazowiecki, Warszawa Żoliborz), niestety nie zna tej specjalności medycznej, podczas gdy w USA i krajach Zachodniej Europy funkcjonuje od ponad stu lat.

Rehabilitacja w znaczeniu medycznym i społecznym oznacza proces powrotu i dotyczy osób niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych działów rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest rehabilitacja ruchowa. Ruch jako środek leczniczy bardzo często łączy się z innymi metodami terapeutycznymi w celu przyśpieszenia efektu powrotu do sprawności.

Rehabilitacja stwarza możliwości uzyskania poprawy utraconych funkcji lub ich przywrócenie głównie przez ruch, metody terapeutyczne oraz zabiegi fizykoterapeutyczne jak np.laser, ultradźwięki, elektroterapie etc. jednak rehabilitacja zajmuje się głownie narządem ruchu i często niestety, zbyt objawowo.

Obecna rehabilitacja w Polsce (oraz miastach Grodzisk Mazowiecki, Warszawa Żoliborz) wpływa na organizm poprzez czynniki zewnętrzne, natomiast osteopatia wykorzystuje czynniki wewnętrzne człowieka dla uzyskania zdrowia.

Główną cecha osteopatii jest uruchamianie procesów leczniczych w organizmie bez względu na chorobę, zupełnie odwrotnie jak w medycynie powszechnej, która diagnozując chorobę leczy dany narząd operacyjnie lub często stosuje zbyt szybko medykamenty skupiając się na objawach, a nie przyczynach.

Zabiegi medyczne wykonywane w ramach specjalizacji z osteopatii sklasyfikowane są w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Procedur Medycznych ICD – 9 pod nr 93.6. (jest to klasyfikacja wszystkich procedur medycznych począwszy od leczenia grypy z kończąc na procedurach leczenia operacyjnego) od 1964 roku są tam wpisane procedury leczenia osteopatycznego:

MIĘDZYNARODOWA KLASYFIKACJA PROCEDUR MEDYCZNYCH (ICD-9-CM wersja 5.19)

A international classification system for surgical, diagnostic and therapeutic procedures: ICD-9-CM

16 . Zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne – różne (87-99) Miscellaneous diagnostic and therapeutic procedures

93. Fizykoterapia, respiratoroterapia, rehabilitacja i zabiegi pokrewne – Physical therapy, respiratory therapy, rehabilitation, and related procedures

93.6 Leczenie osteopatyczne – Osteopathic manipulative treatment

93.61 Leczenie osteopatyczne – uruchomienie pacjenta – Osteopathic manipulative
treatment for general mobilization

93.62 Leczenie osteopatyczne – duża szybkość/ mała amplituda – Osteopathic
manipulative treatment using high- velocity, low-amplitude forces

93.63 Leczenie osteopatyczne – mała szybkość/ duża amplituda – Osteopathic

manipulative treatment using low- velocity, high-amplitude forces

93.64 Leczenie osteopatyczne – siła izotoniczna/ izometryczna – Osteopathic

manipulative treatment using isotonic, isometric forces

93.65 Leczenie osteopatyczne – siła pośrednia – Osteopathic manipulative treatment

using indirect forces

93.66 Leczenie osteopatyczne poruszenie płynów – tkankowych – Osteopathic
manipulative treatment to move tissue fluids – Pompa limfatyczna

93.67 Leczenie osteopatyczne – inneOther specified osteopathic manipulative
treatment

Osteopata stosuje metody diagnostyki strukturalnej, funkcjonalnej, obrazowej oraz prowadzi leczenie osteopatyczne, stosując zabiegi terapeutyczne sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9 nr. 93.6.

Link do brytyjskiego instytutu naukowego zajmującego się badaniami naukowymi w osteopatii http://www.ncor.org.uk/

Podsumowując, do każdego pacjenta i jego schorzenia leczenie należy dobrać z osobna, dlatego w procesie tym, jest miejsce zarówno dla osteopatii jak i rehabilitacji.

 

Opublikowano dniaLipiec 10, 2016 w Medycyna, Osteopatia, Rehabilitacja

Share the Story

O autorze

Napisz komentarz

Powrót do góry