Obrzęki nóg – gdy leczenie nie pomaga

Przeglądając internet, prasę czy poradniki zdrowotne, bardzo często możemy natknąć się na artykuły lub reklamy dotyczące cudownego rozwiązania problemu obrzękniętych nóg. Przyczyn tego dość popularnego problemu oczywiście wymienia się wiele, począwszy od poważnych chorób takich jak marskość wątroby, choroba nowotworowa, aż po niewłaściwą dietę czy zbyt długie siedzenie. Ale tyle ile wymienia się przyczyn tego problemu, to aż dwa razy więcej wymienia się sposobów na jego rozwiązanie.

Z pewnością bezdyskusyjne pozostaje zastosowanie rady czy sposobu, który przynosi zdecydowane efekty w postaci zmniejszonych a co najważniejsze nie nawracających obrzęków. Ale co gdy żadne rady czy sposoby nie pomagają, ponieważ obrzęki nie znikają lub szybko z powrotem się pojawiają ?

Część osób postanawia udać się do lekarza pierwszego kontaktu, gdzie jeżeli wykluczone zostanie poważne zachorowanie, najczęściej otrzymują leki moczopędne. I tu niestety koło zaczyna się zamykać, ponieważ im mniej wody w organiźmie tym większe jej zatrzymywanie w tkankach, natomiast im więcej  wody w organiźmie tym większe jej wydalanie.

Kolejna grupa osób udaje się na rehabilitacje gdzie najczęściej korzysta z takiego zabiegu jak drenaż limfatyczny kończyn dolnych . Jest to dość skuteczny zabieg i często przynosi efekty od zadowalających po bardzo dobre. I również ta metoda pozostaje bezdyskusyjna, jeżeli obrzęki znikną i szybko nie powrócą. Ale co gdy rehabilitacja w postaci drenażu limfatycznego również pozostaje nie skuteczna?

W osteopatii problem obrzękniętych nóg leczy się holistycznie, ponieważ problem ten, uzależniony jest od prawidłowego funkcjonowanie całego organizmu, a w szczególności takich struktur jak:

-przepony wraz z jej odnogami na kręgach Th12 do L3 oraz zbiornikiem mleczu leżącym na odnogach przepony

-rozworu aortowego, żyły głównej i przewodu limfatycznego umieszczonego w przeponie

-12 żebra i wplatających się w przeponę więzadeł łukowatych

-obojczyków oraz I i II żebra gdzie znajduje się wejście układu limfatycznego do układu krążenia ( kątów żylnych )

-sieci większej ( bogate w naczynia limfatyczne ,,więzadłowe rusztowanie” rozciągające się od krzywizny większej żołądka po spojenie łonowe )

-więzadeł pachwinowych , powięzi dołów biodrowych oraz początkowym i końcowym odcinkiem jelita grubego.

-symetrii miednicy oraz napięcia tkanek w obrębie kończyn dolnych.

Powyższe wymienione struktury są kluczowe w procesie leczenia i to od nich rozpoczyna się terapię. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przepona pełni funkcję tzw.,,pompy ssąco-tłoczącej” a jej właściwe ustawienie i praca, warunkuje prawidłowe krążenie płynów ustrojowych. W procesie leczenia obrzęków, należy także dołożyć wszelkich starań, aby tkanki otaczające pozostałe istotne stuktury ( np.kąty żylne), nie stanowiły bariery mechanicznej utrudniającej odpływ limfy z organizmu.

Przed rozpoczęciem zabiegów pacjent poddawany jest dokładnemu badaniu, dzięki czemu na wstępie można określić które jeszcze z dodatkowych nie wymienionych struktur, mogą powodować tworzenie się obrzęków kończyn dolnych. Aby zabiegi były skuteczne, wymagana jest od pacjenta systematyczność oraz zastosowanie się do zaleceń lekarza osteopaty.

 

 

 

Opublikowano dniaPaździernik 30, 2016 w Fizjoterapia, Medycyna, Osteopatia

Share the Story

O autorze

Powrót do góry