Najczęstszy uraz stawu barkowego

Na obręcz barkową składa się kompleks trzech stawów anatomicznych: mostkowo-obojczykowego, barkowo-obojczykowego i ramiennego oraz stawów funkcjonalnych: podbarkowego i łopatkowo-piersiowego.

Kompleks barkowy charakteryzuje się największą ruchomością ze wszystkich stawów oraz największą ilością skupionych struktur ścięgnisto-mięśniowych w jednym miejscu.

Jednym z najczęstszych urazów jest uszkodzenie mięśnia nadgrzebieniowego ( u pacjentów z grodziska mazowieckiego oraz warszawy żoliborz ), które w pierwszej kolejności dotyka osób regularnie uprawiających sporty siłowe (w grodzisku mazowieckim i warszawie żoliborz) a następnie osób prowadzących siedzący tryb życia.

Mięsień nadgrzebieniowy położony jest w dole nadgrzebieniowym i unerwiony jest z nerwu nadłopatkowego. Nerw ten wychodzi z krótkich gałęzi splotu ramiennego z części nadobojczykowej i jest utworzony z pnia górnego gałęzi brzusznych C5-C6. Ukrwienie dostarcza tętnica nadłopatkowa (odchodząca od tętnicy podobojczykowej) i tętnica okalająca łopatkę (odchodząca od tętnicy pachowej).

Aby doszło do uszkodzenia tego mięśnia( u pacjentów w grodzisku mazowieckim i warszawie żoliborz ), obręcz barkowa musi wykazywać swego rodzaju niestabilność lub nieprawidłowe ustawienie, które najczęściej spowodowane jest protrakcją czyli ustawieniem obręczy barkowej do przodu.

Niestabilność stawu ramiennego lub łopatki spowodowana jest osłabieniem stożka rotatorów, którego częścią jest mięsień nadgrzebieniowy, natomiast pojawiajaca się niestabilnosć prowadzi do osłabienia stożka rotatorów i uszkodzenia mięśnia nadgrzebieniowego.

Drugim mechanizmem uszkadzającym jest protrakcja obręczy barkowej, która powoduje nadmierne spoczynkowe napięcie m.nadgrzenieniowego. Taki stan powoduje, że gdy kończyna górna wykonuje swoją funkcję, mięsień nadgrzebieniowy nieustannie poddawany jest rozciąganiu, co z kolei prowadzi do jego chronicznego przeciążenia, a w konsekwencji uszkodzenia.

Pacjenci którzy w tej sytuacji systematycznie uczęszczają na rehabilitację lub osteopatię,( z miast grodzisk mazowiecki oraz warszawa żoliborz) mogą liczyć na dobre efekty terapeutyczne oraz szybki powrót do zdrowia.

Opublikowano dniaSierpień 28, 2016 w Fizjoterapia, Medycyna, Osteopatia

Share the Story

O autorze

Powrót do góry